USAPA Nationals VII Pickleball Tournament Final Results

USAPA Nationals VII Pickleball Tournament Final Results

This year’s Nationals VII Pickleball Tournament, presented by Aetna, was a grand success. A record number of players and spectators – both in Arizona and abroad – took part in our largest Nationals tournament to date. The Open & Senior Open Tournament matches can still be viewed on EnetLive.TV.

Of course we would like to thank our sponsors for their support:

Presenting Sponsor: Aetna

Presidential-Level Sponsors: Gamma, Robson Resort Communities, Palm Creek Golf & RV Resort

Masters-Level Sponsors: Pickle-ball, Inc., Selkirk Sport, Paddletek, California Sports Surfaces, OrthoArizona, Select Physical Therapy, Harrow

Executive-Level Sponsors: Pro-Lite Pickleball, Pickleball Central, Onix, Wilson, Franklin, Whippersnapper Pickleball Paddles, TrackItHub, EngagePickleball, GearBox

Pickleball Partner-Level Sponsors: Pickleball Rocks, Pickleball Tournaments, KIND Healthy Snacks, KLN Family Brands, Cold Stone Creamery, Hyland’s Leg Cramps

Junior Men’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Junior Mens Doubles 11-18 : 1-14 Kyle Stoddard-Mike Glendenning Jack Munro-William Sobek
Junior Mens Doubles 11-18 : 15-18 J.j. Stone Jr.-Joshua Elliott Jacob Benson-William Gardner
Junior Men’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Junior Men’s Singles 11-14 Jack Munro William Sobek Kyle Stoddard
Junior Mens Singles 15-18 Joshua Elliott Jacob Benson J.j. Stone Jr.
Junior Mixed Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Junior Mixed Doubles 1-14 McKenna Hastings – Jack Munro LeEllen Lane – Joshua Readinger Kendall Hastings – Garrett Parvu
Junior Mixed Doubles 15-18 Rachel Elliott – Joshua Elliott Melanie Benson – Jacob Benson Rena Han – William Sobek
Junior Women’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Junior Womens Doubles 1-16 LeEllen Lane-Rachel Elliott Melanie Benson-Ceci Benson McKenna Hastings-Kendall Hastings
Junior Women’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Junior Women’s Singles 10-17 :1-14 Rachel Elliott Melanie Benson McKenna Hastings
Junior Women’s Singles 10-17 : 15-18 Ceci Benson
Men’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Mens Doubles 19+ Kyle Yates – Wesley Gabrielsen Aspen Kern – Matt Staub Rafael Siebenschein – Robert Elliott
Mens Doubles 35+ Dave Weinbach – Justin Rodgers Jason Munro – Rafi Bazerkanian Brian Staub – Phil Bagley
Mens Doubles 50+ David Redding – Ron Chang Andy Gensch – Scott Moore Doug Koch – Ian Dickson
Mens Doubles 55+ Jim Hackenberg – Scott Lennan Tyler Sheffield – Larry Moon Steve Paranto – Randal Bither
Mens Doubles 60+ Gary Miller – Bob Loomis Paul Porch – Ken Curry Bill Propert – Byron Freso
Mens Doubles 65+ Ted Meyer – Paul Coletta John Grasso – Lenny Chimino Ernie Tomlinson – Dick Scott
Men’s Doubles 70+ Marc Rinehart – Jerry Peterson Bill Mason – Paul Hawkes Rich Gapen – Ron Cormier
Men’s Doubles 75+ Bill Smith – Buzz Summers Dick Johnson – Del Root Eric Sandstrom – Ron Lucas
Mens Doubles 80+ Gil Middleton – Darrell Sherrin Artie Wachter – Norm Davis Frank Benneyan – Jim Wainscott
Men’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Men’s Singles 19+ Daniel Moore Dalton Vavra Kyle Yates
Men’s Singles 35+ Marcin Rozpedski Matthew Blom Scott Moore
Men’s Singles 50+ Glen Peterson Scott Burr Christopher Wolff
Men’s Singles 55+ Brian Staub Dan O’Toole Doug Gale
Men’s Singles 60+ Ken Curry Craig Palermo Dan Wheeler
Men’s Singles 65+ Jim Hackenberg Dennis Louie Ted Meyer
Men’s Singles 70+ Jerry Peterson Harold Kieta Marc Rinehart
Men’s Singles 75+ Bill Smith John Fontius Dan Holleman
Men’s Singles 80+ Buzz Summers Jim Wainscott Fred Eggen
Mixed Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Mixed Doubles 19+ Stephanie Lane – Kyle Yates Gigi LeMaster – Rafael Siebenschein Christine McGrath – Mills Miller
Mixed Doubles 35+ Joy Leising – Steve Wong Cammy MacGregor-Ward – Steve Dawson Jennifer Lucore – Phil Bagley
Mixed Doubles 50+ Karen Gysin – Scott Moore Luba Zhekhovskaya – Dan Gabanek Alex Hamner – Brian Staub
Mixed Doubles 55+ Mona Burnett – Tyler Sheffield Roxanne Pierce – Scott Lennan Linda Kauss – Del Kauss
Mixed Doubles 60+ Hilary Marold – Larry Moon Marsha Freso – Al Hager Diane Bock – Yoda Friedenberg
Mixed Doubles 65+ Yvonne Hackenberg – Jim Hackenberg Hoagie Hoggatt – John Grasso Barbara Wintroub – Bill Greenwalt
Mixed Doubles 70+ Marylou Furaus – Bob Youngren Alice Tym – Marc Rinehart Rosi Pietromonaco – Paul Hawkes
Mixed Doubles 75+ Kathy Oliver – Del Root Jean Kiker – Hank Palmer Betty Silver – Robert (Bob) Robillard
Mixed Doubles 80+ Bev Schalin – Artie Wachter Joyce Jones – Gil Middleton Marty Trifonoff – Fred Eggen
Open Men’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Open Mens Doubles Matthew Blom – Daniel Moore Callan Dawson – Steve Dawson Aspen Kern – Brian Ashworth
Open Men’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Open Men’s Singles Marcin Rozpedski Daniel Moore Morgan Evans
Open Mixed Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Open Mixed Doubles – Watch Match Simone Jardim – Rafael Siebenschein Christine McGrath – Matt Staub Stephanie Lane – Kyle Yates
Open Women’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Open Women’s Doubles – Watch Match Gigi LeMaster – Sarah Ansboury Corrine Carr – Simone Jardim Stephanie Lane – Christine McGrath
Open Women’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Open Women’s Singles – Watch Match Simone Jardim Christine McGrath Sarah Ansboury
Senior Open Men’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Senior Open Mens Doubles Scott Moore – Glen Peterson Tyler Sheffield – Larry Moon Mike Schwarz – Michael Gates
Senior Open Men’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Senior Open Mens Singles Scott Moore Dan O’Toole Glen Peterson
Senior Open Mixed Doubles – Watch Match
Bracket Gold Silver Bronze
Senior Open Mixed Doubles Mona Burnett – Scott Moore Luba Zhekhovskaya – Michael Gates Lydia D. Willis – Larry Moon
Senior Open Women’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Senior Open Womens Doubles Mona Burnett – Luba Zhekhovskaya Yvonne Hackenberg – Hilary Marold Lydia D. Willis – Alison Fulton
Senior Open Women’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Senior Open Womens Singles Bonnie Williams Hilary Marold Alex Hamner
Women’s Doubles
Bracket Gold Silver Bronze
Women’s Doubles 19+ Gigi LeMaster – Sarah Ansboury Cammy MacGregor-Ward – Jennifer Dawson Christine McGrath – Jodi Elliott
Women’s Doubles 35+ Joy Leising – Christine Barksdale Alex Hamner – Jennifer Lucore Stephanie Lane – Nicole Hobson
Women’s Doubles 50+ Rachael Kroog – Kim Dickson Laura Schwarz – Bonnie Williams Lori Orth – Jill Lewis
Women’s Doubles 55+ Mona Burnett – Luba Zhekhovskaya Lydia D. Willis – Alison Fulton Susan Buerkens – Diane Bock
Women’s Doubles 60+ Carol Lindow – Jackie Faegre Cookie Drake – Roxanne Pierce Barbara Wintroub – Rebecca Warren
Women’s Doubles 65+ Yvonne Hackenberg – Hilary Marold Hoagie Hoggatt – Carolyn Bagley Judy Graves – Rita Weihe
Women’s Doubles 70+ Alice Tym – Nancy Sass Beverly Youngren – Marylou Furaus Phyllis Ward – Rosi Pietromonaco
Women’s Doubles 75+ : 75-79 Jean Kiker-Gail Brown Pauline Avery-Lola Benneyan Joyce Staffen-Betty Silver
Women’s Doubles 75+ : 80+ Marty Trifonoff-Joyce Jones Bev Schalin-Jo anne Burr
Women’s Singles
Bracket Gold Silver Bronze
Women’s Singles 19+ Christine McGrath Sarah Ansboury Miriam Blom Skrade
Women’s Singles 35+ Christine Barksdale Joy Leising Cammy MacGregor-Ward
Women’s Singles 50+ Bonnie Williams Alex Hamner Kimberly Bennett
Women’s Singles 55+ Mona Burnett Chick Cecchini Pam King
Women’s Singles 60+ Jackie Faegre Roxanne Pierce Sydney Hays
Women’s Singles 65+ Hilary Marold Barbara Wintroub Carolyn Bagley
Women’s Singles 70+ Rosi Pietromonaco Linda Pejchar Ginny James
Womens Singles 75+ : 75-79 Lola Benneyan Jean Kiker Rosalie Knutsen
Womens Singles 75+ : 80-84 Marty Trifonoff
Womens Singles 75+ : 85+ Joyce Jones

 

USAPA Sponsors